Breaking News

Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder

Wenecja w oczekiwaniu na jubileuszowekino

 

W roku swojego jubileuszu forum światowego kina będzie trwać od 28 sierpnia do 7 września.

 

26 lipca,2013

 

Ponad pięćdziesiąt premier, dwa konkursy i specjalny projekt z udziałem 70 reżyserów z całego świata – jest to bynajmniej nie pełny program ‘’75-tki’’ Weneckiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

 

W konkursie w Wenecji znalazło się bardzo dużo filmów amerykańskich i ani jednego z Rosji. Myślę, że nie należy doszukiwać się jakiejś „teorii spiskowej”.

Są też pewne przyczyny obiektywne, z powodu których kino rosyjskie zostało zignorowane przez jury głównego programu konkursowego Festiwalu w Wenecji.

 

Są też  polskie akcenty na festiwalu filmowym w Wenecji dwa filmy zrealizowane częściowo w Polsce, z udziałem polskich autorów, będą walczyć o nagrodę Złotego Lwa na rozpoczynającym się festiwalu w Wenecji. Tegoroczna edycja ma szczególny charakter, zbiega się bowiem z 75-leciem istnienia tej najstarszej imprezy filmowej na świecie.

 

Festiwal rozpocznie galowa projekcja jednego z 22 ubiegających się o główną nagrodę filmów – „Pokuty” brytyjskiego reżysera Joe Wrighta. Dwaj inni jego rodacy przywieźli do Wenecji filmy, które w ten czy inny sposób związane są z Polską.

 

„Nocna straż” Petera Greenawaya – wielka koprodukcja Kanady, Francji, Niemiec, Polski, Holandii i Wielkiej Brytanii – opowiada o życiu Rembrandta, powstała między innymi we wrocławskiej wytwórni filmowej. W obrazie występują Agata Buzek, Krzysztof Pieczyński, Andrzej Seweryn, Maciej Marczewski i Maciej Zakościelny. W „Wolnym świecie” Kena Loacha główną rolę zagrał młody polski aktor Lesław Żurek.

 

Dodać nalezy że w latach ubiegłych na Weneckim Festiwalu Filmowym filmy z Rosji były prezentowane reguralnie i nie raz zdobywały nagrody, w tym główną: „Złotego Lwa” z Wenecji przywiózł Andriej Tarkowski, Nikita Michałkow i Andriej Zwiagincew. W tym roku w odróżnieniu od tego jak było wcześniej, Rosja nie ma szans powalczyć o główną nagrodę. Być może jedną z przyczyn jest zmiana kierownictwa festiwalu.

Share Article: