Breaking News

Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder Default Placeholder

Tak odpowiadają Rosjanie na amerykańskie zarzuty w sprawie Snowdena

 

 

 

Moskiewskie lotnisko Szeremietiewo, gdzie przebywa Snowdem (Foto RAI)

 

Argumentacje rosyjsko-amerykańskie na okoliczność extradycji Snowdena

26 lipca, 2013

 

Rosyjskie służby FSB po raz kolejny rozmawiały z FBI na temat Snowdena. Rosjanie wyraźnie odpowiedzieli, że nie wydadzą Snowdena amerykanom. Oświadczono również, że warunkiem tymczasowego azylu-pobytu Snowdena w Moskwie jest zaprzestanie dalszego szkodzenia ,,waszyngtonowi”.  Z kolei Stany Zjednoczone byłyby bardzo rozczarowane, gdyby Rosja zezwoliła byłemu współpracownikowi amerykańskich służb specjalnych Edwardowi Snowdenowi na opuszczenie moskiewskiego lotniska Szeremietiewo – oświadczył w środę Departament Stanu USA. Dzisiaj w piątek 26 lipca stało się faktem, że Snowden otrzymał prawo tymczasowego azylu-pobytu i opuszczenia strefy tranzytowej lotniska w Moskwie.

 

,,Sekretarz stanu John Kerry rozmawiał z rosyjskim odpowiednikiem ministrem Ławrowem i powtórzył, że dalej podtrzymujemy, że pan Snowden powinien wrócić do USA, gdzie będzie miał uczciwy proces i że Rosja może jeszcze dokonać właściwego wyboru” – powiedziała Jen Psaki rzeczniczka Departamentu Stanu.

 

Azyl Snowdenowi zaoferowały Nikaragua, Boliwia i Wenezuela, ale do żadnego z tych krajów nie można dolecieć bezpośrednio z Moskwy.

 

W przeglądzie anglo-języcznej prasy rosyjskiej czytamy, że

…Rosja przekazała oficjalną notę rosyjskiego rządu w której czytamy: … Ilyas Akhmadov i Tamaz Nalbandov dla przykładu, zamieszkują w ameryce, a Rosja od 12 lat stara się o extradycję. Nalbandov, pochodzenia Ossetyńskiego od 2001 jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym. W 2002 roku otrzymał azyl polityczny w USA i stał się legalnym rezydentem…

Share Article: